Az immunrendszer szervezetünk védelmi rendszere, legfontosabb védőbástyája. Ez a rendkívül összetett rendszer felelős a szervezetünkbe került idegen anyagok (baktériumok, vírusok, stb.) elleni küzdelemért.
Az immunrendszer működésében szerepet játszó sejtek a fehérvérsejtek, szervrendszere pedig a nyirokrendszer (nyirokszervek és az azokat összekötő nyirokerek), amelynek részei a nyirokcsomók, a csontvelő, a lép, a csecsemőmirigy, a mandulák, a féregnyúlvány, a nyálkahártyák és a bőr (pontosabban e két utóbbiban a bennük lévő, immunfeladatokat ellátó sejtek halmaza).
Az immunrendszernek alapvetően kétfajta védelmi mechanizmusa van.
Az egyik az ún. veleszületett védekezőképesség, ami azt jelenti, hogy nem kell a szervezetnek megtanulnia a védekezés hogyanját-mikéntjét, hanem a mechanizmust „készen” kapja a szervezet, illetve minden idegen anyagra azonosan reagál: a fagociták (falósejtek) felismerik és „bekebelezik” a mikroorganizmusokat, így pusztítják el azokat.
A másik vdelmi mechanizmus az ún. szerzett, vagy specifikus immunitás, ami tulajdonképpen a limfociták munkáját jelenti. A szervezetbe került idegen anyag, kórokozó beindítja a limfociták érését, átalakulását, amelynek következtében a limfocita sejtek képesek lesznek az adott anyagra specifikus, hatásos pusztító módszert kialakítani.
A védelmi mechanizmusok sorába érdemes és érdekes még felvenni a maternális immunitást, ami a magzati kor immunvédekezését jelenti. Az anya szervezetéből kizárólag IgG típusú ellenanyag jut át a placentán keresztül a magzatba. A megszületés után a lebomlásig ez az IgG, illetve az anyatejből bekerülő IgA biztosít védelmet az újszülött számára, amíg a saját immunrendszere be nem indul. Ezért olyan fontos, hogy a születés után a kisbaba minél hamarabb kaphasson anyatejet, előtejet (és hogy csak azt kapjon!), mert az első anyatej-kortyok vonják be a tápcsatornáját ezekkel a hasznos anyagokkal.
Hamarosan jelentkezem az általam legkedveltebb, és leghatásosabbnak bizonyult immunrendszert erősítő anyagokról szóló beszámolóval.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.